Paramedycyna, czyli medycyna niekonwencjonalna opiera się na leczeniu chorych metodami odrzuconymi przez zwykłą medycynę bądź nie zostały udowodnione naukowo. Są zwolennicy oraz przeciwnicy pseudomedycyny. Jednak należy zaznaczyć, iż stosowane metody wśród chorych świadczą o ich wyzdrowieniu lub zahamowaniu dalszego rozwoju choroby.

Jakie metody stosuje medycyna niekonwencjonalna?

Do tej grupy zaliczane są np.:

  • aromaterapia
  • koloroterapia (chromoterapia)
  • akupresura
  • akupunktura
  • bioenergioterapia
  • BSM i wiele innych.

Czym zajmuje się aromatorepia i koloroterapia?

Jak sama nazwa wskazuje, aromaterapia leczy zapachami. Stosowane są w tej metodzie medycyny niekonwencjonalnej przeróżne olejki eteryczne, będące skondensowanymi wyciągami z roślin i kwiatów. Olejki te stosuje się np. w SPA lub podczas masaży leczniczych, a także we własnym domu. Najczęściej wykorzystywane są olejki zapachowe, które działają antystresowo, podnoszące nasze samopoczucie.

Leczenie barwami wpływa na ludzką psychikę. Eksponowany jest tutaj wzrok. Patrzymy na poszczególne kolory, a każdą barwę odbieramy w inny sposób. Jedne będą nas uspokajać (niebieski oraz fioletowy) inne pobudzać (czerwony i żółty), a jeszcze inne będą dla nas neutralne (biel). Są też takie, które nas “chłodzą” lub “grzeją” itp.

Akupresura i akupunktura stara jak świat

Te dwie gałęzie medycyny niekonwencjonalnej stosowane były od wieków i nadal są obecne w naszym życiu. Akupresura polega na masowaniu i uciskaniu oraz opukiwaniu i głaskaniu poszczególnych partii mięśniowych. Metoda ta potrafi leczyć wiele chorób.

Skuteczna jest też akupunktura, mająca na celu precyzyjne odblokowywanie receptorów znajdujących się w ciele człowieka. Jest to nakłuwanie cienkimi igłami pewnych miejsc, odpowiadających za poszczególne funkcje organizmu i jego choroby. Obydwie gałęzie tej paramedycyny wywodzą się z Chin.

Bioenergioterapia i BSM – czym się różnią?

Bioenergioterapia to medycyna niekonwencjonalna (https://www.bee.pl/9390-medycyna-niekonwencjonalna) opierająca się na przyjrzeniu się pacjentowi całościowo, a nie poprzez pryzmat jego dolegliwości. Uzdrawiani są nie tylko osoby wierzące w tę metodę, ale także i jej sceptycy. Bywa też, iż dany pacjent pomimo wiary w uzdrowienie, nie zostanie wyleczony, gdyż jak twierdzą bioenergoterapeuci- pacjent nie jest podatny na tę metodę leczenia.

Podczas bioenergioterapii pacjent może być leczony na odległość, ponieważ ta metoda polega na przekazywaniu energii i jest nieinwazyjną metodą leczenia (znaną już w starożytności). BSM natomiast jest dotykiem dłoni do głowy pacjenta w konkretnych jej płatach, a każde miejsce odpowiada za inny rodzaj choroby. Tą metodą pacjent może leczyć się sam.

Przyroda pvproductions - pl.freepik.com